Dietetyka kliniczna

parallax background
fot. Mathisa Jrdla na Unplash.

Dietetyka jest nauką medyczną, która wyspecjalizowała się w kierunku racjonalnego odżywiania człowieka chorego jak i zdrowego. Dietetyka zajmuje się oceną wpływu choroby na stan odżywienia pacjenta oraz wpływu odżywiania na wyniki leczenia chorób, a także wspiera zachowanie zdrowia. W wielu schorzeniach dieta stanowi nieodłączny element leczenia. Niestety, często się zdarza, że Pacjenci cierpią na więcej niż jedną chorobę dietozależną. Dlatego kluczowe jest prawidłowe dobieranie zaleceń dietetycznych, które będą korzystnie wpływały na leczenie wszystkich jednocześnie występujących schorzeń.

Dietetyka kliniczna w połączeniu z dietetyka wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej traktuje organizm holistycznie. Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym, co jesz – nie można być zdrowym kultywując fatalne nawyki żywieniowe. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. „Idealna dieta” to ta, dopasowana indywidualnie, najlepiej z uwzględnieniem wyników badań diagnostycznych.

Za jakość naszego życia aż w 70-80% odpowiada styl życia (w tym dieta) i środowisko, a geny tylko 20-30%. Każdemu przyda się świadomość, na co zwracać uwagę i czego unikać, aby czuć się dobrze.

W Niebieskiej rzece program dietetyczny możesz połączyć ze wsparciem terapeutycznym, by skutecznie odnaleźć źródło swego schorzenia. W dużej mierze bazujemy na edukacji i budowaniu samoświadomości, by pacjent dążył do niezależności i samoregulacji.


CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

 • dietoterapia zaburzeń hormonalnych
  W przypadku zaburzeń takich jak: niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, insulinooporność, cukrzyca, zespół policystycznych jajników, redukcja masy ciała może przebiegać inaczej, niż w przypadku osoby zdrowej.

 • dietoterapia zaburzeń pracy przewodu pokarmowego
  Jeżeli występują problemy trawienne, nietolerancje oraz alergie pokarmowe, czy stwierdzone choroby przewodu pokarmowego, pomóc może doświadczony dietetyk kliniczny.

 • dieta w redukcji masy ciała
  Warto zadbać o to, by proces odchudzania przebiegał pod okiem profesjonalnego dietetyka. Po analizie dotychczasowego sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia i budowy ciała, dobierze on odpowiednią terapię, tak, by w racjonalny sposób uzyskać wymarzoną sylwetkę bez efektu jojo.

 • dieta dla płodności
  Prawidłowa masa ciała ma szczególne znaczenie dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i nadmiernie wysoka waga ma niekorzystny wpływ na funkcje rozrodcze organizmu. O właściwą masę ciała powinni zadbać także mężczyźni, gdyż otyłość prowadzi do obniżenia jakości ich nasienia. Zmiany w sposobie odżywiania najlepiej wprowadzać po uprzedniej konsultacji z dietetykiem.

 • dieta w ciąży i po porodzie
  Dieta przyszłej mamy może mieć wpływ nie tylko na prawidłowy przebieg ciąży, ale także na zdrowie dziecka w przyszłości. Polecamy konsultacje z dietetykami w celu ustalenia odpowiednio zbilansowanej diety w ciąży oraz po porodzie aby zadbać o samopoczucie i zdrowie za równo mamy, jak i dziecka.

 • dieta w budowie masy mięśniowej i wspomagająca wyniki sportowe
  Jeśli zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej oraz na zwiększeniu wyników sportowych, obok pomocy trenera personalnego proponujemy spotkanie z doświadczonym dietetykiem. Podczas tej terapii ważne jest odpowiednie dostarczanie składników mineralnych i witamin niezbędnych dla całego procesu.

JAK WYGLĄDA KONSULTACJA DIETETYCZNA?

 • pierwsza wizyta

  Na pierwszej konsultacji zebrany będzie pełny wywiad zdrowotno-żywieniowy. Dokładnie przeanalizujemy Twoje potrzeby i aktualny styl życia. Porozmawiamy na temat Twojego stanu zdrowia, samopoczucia, upodobań żywieniowych czy możliwości przygotowywania posiłków. Przeanalizujemy także Twój dotychczasowy sposób odżywiania się.

  Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań dietetyk przeanalizuje je na wizycie w celu jeszcze lepszego doboru terapii żywieniowej do stanu zdrowia.

  Omówimy także częstotliwość, rodzaj i czas wykonywanej aktywności ruchowej, tak, by dopasować plan dietetyczny do aktualnego planu treningowego.

  Na pierwszym spotkaniu wykonamy także analizę masy i składu ciała, która pokaże nam między innymi udział tkanki tłuszczowej w organizmie.

  Podczas konsultacji bierzemy pod uwagę szereg danych, takich jak: wiek, masa ciała, cel, stan zdrowia, wykonywana aktywność ruchowa, preferencje żywieniowe czy możliwości przygotowywania posiłków. Nie przygotowujemy indywidualnie dopasowanego programu żywieniowego. Pokazujemy i uczymy zdrowego, świadomego, odpowiedzialnego stylu odżywiania.


 • wizyta kontrolna

  Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

  O częstotliwości spotkań decyduje Klient. Standardowo konsultacje kontrolne odbywają się co miesiąc. Wizyty kontrolne mają na celu zweryfikować efekty planu żywieniowego, tak aby zoptymalizować jego działanie. Dietetyk na podstawie kontrolnego pomiaru masy i składu ciała i oceny efektywności diety, wprowadzi zmiany w jadłospisie pozwalające uzyskiwać jeszcze lepsze efekty. Ponieważ organizm przyzwyczaja się do zmian zaproponowanych w diecie, optymalnie powinno się zmieniać plan diety co około 30 dni.

  Jak przebiegają wizyty kontrolne?

  Każde kolejne spotkanie z dietetykiem rozpoczyna się kontrolnym badaniem masy i składu ciała, aby ocenić jak plan żywieniowy wpłynął na Twoje wyniki. Otrzymasz informację, jak zmieniła się Twoja sylwetka przez okres trzymania diety.

  W dalszej kolejności wspólnie przeanalizujemy miniony okres diety. Rozwiążemy ewentualne wątpliwości pomożemy rozwiązać trudności związane ze stosowaniem planu. Wspólnie omówimy kolejne etapy współpracy.

  Z biegiem czasu nabierzesz doświadczenia w komponowaniu swoich posiłków zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania się, dzięki czemu w przyszłości nie będzie konieczności korzystania z usług Dietetyka. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu, przekonasz się, że można cieszyć się zdrowiem i idealną masą ciała przez długie lata bez pomocy specjalistów.

  Konsultacja dietetyczna – Marta Borowska - Małczak | 50 min. | 180zł